3 KÜÇÜK ÜNLÜ UYUMU SES OLAYLARI / YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ YouTube
3 KÜÇÜK ÜNLÜ UYUMU SES OLAYLARI / YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ YouTube

Büyük Ünlü Uyumu 10 Tane Örnek

Büyük Ünlü Uyumu Nedir?

Büyük ünlü uyumu, Türkçe dilindeki ünlülerin bir araya geldiğinde uyum sağlamasıdır. Yani, a, ı, o, u ünlülerinden herhangi birisi ile biten bir kelime, a, ı, o, u ünlülerinden herhangi birisi ile başlayan bir kelime ile kullanıldığında, uyum sağlamalıdır. Mesela, “sıcak” kelimesi ile “oda” kelimesi bir araya geldiğinde “sıcak oda” olur, çünkü her ikisi de “a” ünlüsü ile bitiyor.

10 Tane Büyük Ünlü Uyumu Örneği

1. Yorgun Yürek

Bu örnek, “o” ünlüsü ile biten “yorgun” kelimesi ile “ü” ünlüsü ile başlayan “yürek” kelimesinin bir araya gelmesiyle oluşur. “Yorgun yürek” kelimesi, doğru büyük ünlü uyumuna uygun bir şekilde kullanılmıştır.

2. Kırmızı Üzüm

Bu örnek, “ı” ünlüsü ile biten “kırmızı” kelimesi ile “ü” ünlüsü ile başlayan “üzüm” kelimesinin bir araya gelmesiyle oluşur. “Kırmızı üzüm” kelimesi, doğru büyük ünlü uyumuna uygun bir şekilde kullanılmıştır.

3. Sıcak Su

Bu örnek, “a” ünlüsü ile biten “sıcak” kelimesi ile “u” ünlüsü ile başlayan “su” kelimesinin bir araya gelmesiyle oluşur. “Sıcak su” kelimesi, doğru büyük ünlü uyumuna uygun bir şekilde kullanılmıştır.

4. Acı Söz

Bu örnek, “ı” ünlüsü ile biten “acı” kelimesi ile “ö” ünlüsü ile başlayan “söz” kelimesinin bir araya gelmesiyle oluşur. “Acı söz” kelimesi, doğru büyük ünlü uyumuna uygun bir şekilde kullanılmıştır.

5. Koyu Renk

Bu örnek, “o” ünlüsü ile biten “koyu” kelimesi ile “e” ünlüsü ile başlayan “renk” kelimesinin bir araya gelmesiyle oluşur. “Koyu renk” kelimesi, doğru büyük ünlü uyumuna uygun bir şekilde kullanılmıştır.

6. Uzun Yol

Bu örnek, “u” ünlüsü ile biten “uzun” kelimesi ile “o” ünlüsü ile başlayan “yol” kelimesinin bir araya gelmesiyle oluşur. “Uzun yol” kelimesi, doğru büyük ünlü uyumuna uygun bir şekilde kullanılmıştır.

7. Tatlı Söz

Bu örnek, “ı” ünlüsü ile biten “tatlı” kelimesi ile “ö” ünlüsü ile başlayan “söz” kelimesinin bir araya gelmesiyle oluşur. “Tatlı söz” kelimesi, doğru büyük ünlü uyumuna uygun bir şekilde kullanılmıştır.

8. Gürültülü Müzik

Bu örnek, “ü” ünlüsü ile biten “gürültülü” kelimesi ile “ü” ünlüsü ile başlayan “müzik” kelimesinin bir araya gelmesiyle oluşur. “Gürültülü müzik” kelimesi, doğru büyük ünlü uyumuna uygun bir şekilde kullanılmıştır.

9. Esmer Ten

Bu örnek, “e” ünlüsü ile biten “esmer” kelimesi ile “e” ünlüsü ile başlayan “ten” kelimesinin bir araya gelmesiyle oluşur. “Esmer ten” kelimesi, doğru büyük ünlü uyumuna uygun bir şekilde kullanılmıştır.

10. Yumuşak Rüzgar

Bu örnek, “u” ünlüsü ile biten “yumuşak” kelimesi ile “ü” ünlüsü ile başlayan “rüzgar” kelimesinin bir araya gelmesiyle oluşur. “Yumuşak rüzgar” kelimesi, doğru büyük ünlü uyumuna uygun bir şekilde kullanılmıştır.