Top 12 adliye mazeret dilekçesi en iyi 2022
Top 12 adliye mazeret dilekçesi en iyi 2022

Duruşmaya Girmemek Için Mazeret Dilekçesi Örneği

Mazeret Dilekçesi Nedir?

Mazeret dilekçesi, bir kişinin bir duruşmaya katılmama veya bir görevi yapmama sebebini açıklamak için yazdığı resmi bir belgedir. Mazeret dilekçesi, yasal işlemlerde sıklıkla kullanılır ve kişinin görevlerini yerine getirememesinin nedenlerini açıklama fırsatı sunar.

Neden Mazeret Dilekçesi Yazılır?

Bir kişi, duruşmaya katılamayacak kadar hasta veya yaralanmış olabilir ya da acil bir durumla karşı karşıya kalabilir. Bu durumda, kişi duruşmaya katılamaz ve mazeret dilekçesi yazarak nedenlerini açıklayabilir. Ayrıca, bir kişi, duruşmada bir tanığın beyanını dinlemesi gerekiyorsa ve tanık duruşmaya gelmezse, kişi mazeret dilekçesi yazarak tanığın neden gelmediğini açıklayabilir.

Mazeret Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Mazeret dilekçesi yazarken, belgenin resmi bir belge olduğunu unutmayın ve açıklamalarınızı sade ve net bir şekilde yapın. Ayrıca, mazeret dilekçesi yazarken, dilekçenin hangi duruşmaya veya göreve ait olduğunu belirtmek önemlidir. Belgeye, adınız, adresiniz ve diğer kişisel bilgilerinizin yanı sıra, mazeret nedeninizi de açıklayın. Mazeret nedeninizi doğrulayan belgeleri de dilekçeye ekleyin.

Örnek Mazeret Dilekçesi

Örnek bir mazeret dilekçesi aşağıda sunulmuştur:

Örnek 1:

Sayın Hakim/Mahkeme Başkanı,

Ben Ali Yılmaz, 23 Mayıs 2021 tarihindeki davada tanık olarak çağrıldım. Ancak, bu tarihte iş seyahatindeyim ve Türkiye’de değilim. Bu nedenle, duruşmaya katılamayacağım. Ek olarak, iş seyahatim doğrulayan belgeleri ekte sunuyorum.

Şimdiden anlayışınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ali Yılmaz

Örnek 2:

Sayın Hakim/Mahkeme Başkanı,

Ben Ayşe Demir, 15 Haziran 2021 tarihindeki davada sanık olarak çağrıldım. Ancak, bu tarihte aynı gün evleniyorum ve düğünüm için yurt dışına seyahat ediyorum. Bu nedenle, duruşmaya katılamayacağım. Ek olarak, düğünümün tarihi ve yurt dışına seyahatim doğrulayan belgeleri ekte sunuyorum.

Şimdiden anlayışınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ayşe Demir