Yem bitkisi Sütotu Elif Aksaray’da tuttu Yeni Akit
Yem bitkisi Sütotu Elif Aksaray’da tuttu Yeni Akit

Iğdegillerin Örnek Bitkisi Olan Ağaç Nedir?

Iğdegiller, özellikle tropikal bölgelerde bulunan bir bitki familyasıdır. Bu familyada yer alan ağaçlar, genellikle büyük boyutları ve gösterişli çiçekleri ile bilinirler. Bu yazıda, iğdegillerin en örnek bitkisi olan ağaçlardan bahsedeceğiz.

Frangipani Ağacı

Frangipani ağacı ya da diğer adıyla plumeria, iğdegiller familyasından gelir ve Meksika, Orta Amerika ve Karayipler’de doğal olarak bulunur. Bu ağaçların gösterişli çiçekleri, özellikle Hindistan, Tayland ve Hawai gibi ülkelerde geleneksel olarak saç süslemeleri, parfümler ve diğer ürünlerde kullanılır.

Frangipani ağacı

Kaşmir Çamı

Kaşmir çamı, iğdegil familyasından Himalayalar ve Çin’de yetişen bir ağaç türüdür. Bu ağaçların iğne yaprakları, ince ve uzun olup, koyu yeşil renklidir. Ayrıca bu ağaçların meyveleri, yemeklerde ve ilaç yapımında kullanılır.

Kaşmir çamı

Diğer İğde Ağaçları

Bunlar sadece iğde ağaçları arasındaki örneklerden ikisi. Ancak iğdegiller familyası, dünya genelinde birçok farklı tür içerir. Bunlar arasında çiçekleriyle bilinen plumeria, çeşitli meyveler veren jabuticaba, ilginç şekillere sahip yaprakları olan schefflera ve daha birçok tür bulunur.

Sonuç

İğdegiller familyası, dünya genelinde birçok farklı iklimde yetişen bitkileri içeren büyük bir familyadır. Bu familyanın ağaçları, gösterişli çiçekleri, ilginç yaprakları ve farklı meyve türleriyle tanınır. Frangipani ağacı ve Kaşmir çamı, bu familyanın sadece iki örneğidir.