Simple Present Tense İngilizce Geniş Zaman Konu Anlatımı
Simple Present Tense İngilizce Geniş Zaman Konu Anlatımı

Geniş Zaman Nedir?

Geniş zaman, İngilizce dilinde en sık kullanılan zamanlardan biridir ve şu anda gerçekte ne olduğunu ifade eder. Özne + fiil + nesne yapısı ile oluşturulur. Örneğin, “I eat pizza” (Ben pizza yerim) cümlesi geniş zaman kullanılarak ifade edilir.

Geniş Zamanın Kullanımı

Geniş zaman, genellikle günlük yaşamda kullanılır. Geçmişte ya da gelecekteki olayları değil, şu anki olayları ifade etmek için kullanılır. Örneğin, “She always sings in the shower” (O her zaman duşta şarkı söyler) cümlesi geniş zaman kullanılarak ifade edilir.

Geniş Zamanın Olumsuz ve Soru Hali

Geniş zamanın olumsuz hali, “do not” veya “does not” yardımcı fiilleri ile oluşturulur. Örneğin, “I do not like coffee” (Ben kahveyi sevmem) cümlesi geniş zamanın olumsuz hali ile ifade edilir. Geniş zamanın soru hali, “do” veya “does” yardımcı fiilleri ile oluşturulur. Örneğin, “Do you like pizza?” (Pizza sever misin?) cümlesi geniş zamanın soru hali ile ifade edilir.

Örnek Cümleler

1. My sister loves to dance. (Kız kardeşim dans etmeyi çok sever.) 2. They always play basketball on Saturdays. (Onlar her zaman Cumartesi günleri basketbol oynarlar.) 3. The sun rises in the east. (Güneş doğuda doğar.) 4. We usually have dinner at 7 pm. (Biz genellikle saat 7’de akşam yemeği yeriz.) 5. She reads a book every night before going to bed. (O, yatmadan önce her gece bir kitap okur.) 6. He never watches TV in the morning. (O, sabahları hiç televizyon izlemez.) 7. The cat always sleeps on the sofa. (Kedi her zaman koltukta uyur.) 8. My dad drinks coffee every morning. (Babam her sabah kahve içer.) 9. We listen to music while doing homework. (Ödev yaparken müzik dinleriz.) 10. They play video games together every weekend. (Onlar her hafta sonu birlikte video oyunları oynarlar.)

Sonuç

Geniş zaman, İngilizce dilinde en sık kullanılan zamanlardan biridir ve günlük hayatta sıkça kullanılır. Geniş zamanın olumsuz ve soru halleri de kullanıldığında dil öğrenimi için oldukça faydalıdır. Yukarıdaki örnek cümleler ile geniş zamanın kullanımını daha iyi anlayabilir ve İngilizce dilini daha iyi öğrenebilirsiniz.