IfCLAUSE TYPE 0, İngilizce Genel Şart Cümleleri
IfCLAUSE TYPE 0, İngilizce Genel Şart Cümleleri

İngilizce öğrenirken, koşul cümleleri konusu oldukça önemlidir. Bu cümleler, bir koşula bağlı olarak ne olacağını anlatır. Bu yazıda, size Ingilizce If Clause Type 0 Örnek Cümleler hakkında bilgi vereceğiz.

Ingilizce If Clause Type 0 Nedir?

Ingilizce’de, koşul cümleleri dört farklı tipte yazılabilir. Type 0 ise, gerçekleşmesi muhtemel olan koşulları anlatır. Bu cümleler, genellikle “if” ile başlar ve “present simple” tense kullanılır. Type 0 cümlelerinde, “if” ile başlayan cümledeki şart gerçekleşirse, “main clause” yani ana cümle de gerçekleşir.

Örneğin; “If it rains, I stay at home.” Bu cümlede, “if it rains” yani “yağmur yağarsa” şartı gerçekleşirse, “I stay at home” yani “evde kalırım” ana cümlesi de gerçekleşir.

Ingilizce If Clause Type 0 Örnek Cümleler

Ingilizce If Clause Type 0 Örnek Cümleler aşağıdaki gibidir:

Örnek 1:

If I have time, I watch TV.

Bu cümlede, “if I have time” yani “zamanım varsa” şartı gerçekleşirse, “I watch TV” yani “TV izlerim” ana cümlesi de gerçekleşir.

Örnek 2:

If you eat too much, you get sick.

Bu cümlede, “if you eat too much” yani “çok yersen” şartı gerçekleşirse, “you get sick” yani “hasta olursun” ana cümlesi de gerçekleşir.

Ingilizce If Clause Type 0 Örnek Cümleler oldukça önemlidir. Bu cümleleri öğrenerek, koşul cümleleri konusunda daha da başarılı olabilirsiniz.