Konusu Iyilik Olan Türk Ve Dünya Masallarından örnekler
Konusu Iyilik Olan Türk Ve Dünya Masallarından örnekler

Konusu Iyilik Olan Türk Ve Dünya Masallarından Örnekler

İyilik kavramı, insanlık tarihi boyunca birçok kültürde ve masalda önemli bir yer tutmuştur. Bu yazıda, Türk ve dünya masallarından konusu iyilik olan örnekler vermeye çalışacağız.

Türk Masallarından Örnekler

Kuzucuk İle Kurtçuk

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, kuzucuk ile kurtçuk yaşarmış. Kuzucuk, her zaman iyilik yapar ve etrafındaki hayvanlara yardım ederdi. Kurtçuk ise kötü birisiydi ve sürekli kuzucuğu rahatsız ederdi. Bir gün, ormanda yangın çıktı ve tüm hayvanlar kaçmaya başladı. Kuzucuk, kurtçukun da yardımına koştu ve onu yangından kurtardı. Kurtçuk, kuzucuğun iyiliğine şahit olduktan sonra, kötü davranışlarından vazgeçti ve arkadaşlarıyla barıştı.

Yedi Kız Kardeş

Bir zamanlar yedi kız kardeş, birlikte yaşarlardı. Bir gün, anneleri onlara yemek yapmak için ormana gitmişti. Kız kardeşler, annelerinin yokluğunda evde kalmışlardı. Ancak, bir hırsız evlerine girip tüm eşyalarını çaldı. Kız kardeşler, çok üzgün oldular ve ne yapacaklarını bilemediler. Ancak, en küçük kardeşleri, “İyilik yaparsak, iyilik buluruz” diyerek, bir plan yapmaya karar verdi. Kardeşleriyle birlikte, fakir bir köye gidip, ihtiyacı olan insanlara yardım ettiler. Bu iyilikleri sayesinde, birçok kişinin gönlünü kazandılar ve sonunda hırsız, onlara çaldığı eşyaları geri getirdi.

Dünya Masallarından Örnekler

Üç Küçük Domuz

Bir zamanlar, üç küçük domuz yaşarmış. En büyük domuz, evini samanla yapmış, ortanca domuz, evini odunla yapmış, en küçük domuz ise evini tuğlalarla yapmış. Bir gün, aç kurt, üç domuzun evlerini yıkmak için gelmiş. Ancak, en küçük domuzun evi kurtun saldırısına dayanmış. Diğer domuzlar, en küçük kardeşlerinin evine sığınmışlar. En küçük domuz, kardeşlerine yardım etmiş ve birlikte kurtu evlerinden uzaklaştırmışlar.

Hansel ve Gretel

Hansel ve Gretel, kötü kalpli bir cadının eline düşmüşlerdi. Ancak, kardeşler yardımlaşarak, cadından kaçmayı başardılar. Kendilerine yemek bulmak için ormanda dolaşırken, eve dönüş yolunu kaybettiler. Ancak, iyi kalpli bir tavşan, kardeşlere yardım ederek evlerine geri dönmelerine yardımcı oldu. Hansel ve Gretel, tavşanın yardımı sayesinde, güvende evlerine geri döndüler.