Arapça Hazırlık Muafiyet Kursu İstanbul Lisan Akademisi
Arapça Hazırlık Muafiyet Kursu İstanbul Lisan Akademisi

Kou Yabancı Diller Muafiyet Sınavı Örneği

Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin yabancı dil bilgilerini ölçmek amacıyla her yıl düzenlediği Yabancı Diller Muafiyet Sınavı, birçok öğrencinin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu makalede, sınav hakkında detaylı bilgi vererek öğrencilere yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Sınavın Amacı

Kou Yabancı Diller Muafiyet Sınavı, öğrencilerin İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça ve Çince dillerinden birinde yeterli bilgiye sahip olup olmadığını ölçmektedir. Sınava giren öğrenciler, başarılı oldukları takdirde ilgili dersleri almadan mezun olma hakkı kazanmaktadırlar.

Sınavın Yapısı

Sınav, 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde öğrencilerin kelime bilgisi ölçülmekte, ikinci bölümde ise dil bilgisi konuları test edilmektedir. Üçüncü bölümde öğrencilerin okuma anlama becerileri ölçülmekte, son bölümde ise yazma becerileri test edilmektedir. Sınav toplamda 100 sorudan oluşmakta ve 2 saat süre verilmektedir.

Sınava Kimler Girebilir?

Sınava, Kocaeli Üniversitesi lisans programlarında kayıtlı olan tüm öğrenciler girebilmektedir. Ayrıca, mezun olan öğrenciler de sınava başvurarak yeterli puanı alırlarsa ilgili derslerden muaf tutulabilirler. Sınava girmek için herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Sınavın Geçerlilik Süresi

Sınavdan alınan notlar, öğrencilerin kayıtlı oldukları bölümdeki en az bir yarıyıl boyunca geçerlidir. Yani, sınavdan başarılı bir şekilde geçen öğrenciler ilgili dersleri almaktan muaf tutulabilirler. Ancak, öğrencilerin sınav sonuçlarına göre devam etmeleri gereken dersler de olabilir.

Sınava Nasıl Başvurulur?

Sınava başvurular, her yıl belirli bir dönemde yapılır. Başvurular, Kocaeli Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nun internet sitesi üzerinden online olarak yapılabilir. Başvuru esnasında öğrencilerin adı, soyadı, öğrenci numarası ve hangi dili seçtikleri gibi bilgiler istenmektedir. Başvuru sonrasında öğrencilere sınav tarihi ve yeri hakkında bilgi verilmektedir.

Örnek Sorular

Örnek Soru 1

Which of the following is a synonym of the word “exquisite”?

  1. Ugly
  2. Beautiful
  3. Ordinary
  4. Simple

Örnek Soru 2

Conjugate the verb “aller” in the present tense for the subject “nous”.

  1. Je vais
  2. Il va
  3. Nous allons
  4. Vous allez

Yukarıdaki örnek sorular, sınavda karşınıza çıkabilecek soru tiplerinden sadece birkaçıdır. Sınavda farklı zorluk seviyelerindeki sorular yer alabilir, bu nedenle çalışmalarınızı sınavın tüm bölümleri için yapmanız önerilir.