Tam Sayılarla Toplama ve Çıkarma İşlemi 7. sınıf konu anlatımı çözümlü
Tam Sayılarla Toplama ve Çıkarma İşlemi 7. sınıf konu anlatımı çözümlü

Giriş

Matematik herkesin hayatında bir şekilde karşılaştığı bir konudur. Okulda, iş hayatında ya da günlük hayatta matematiksel hesaplamalar yapmak zorunda kalabiliriz. Bu nedenle matematik bilgisinin önemi oldukça büyüktür. İlkokul dönemlerinde öğrenilen toplama ve çıkarma işlemleri matematik öğreniminin temelini oluşturur. Bu yazıda tam sayılarda çıkarma işlemi örnekleri ve çözümlerine değineceğiz.

Tam Sayılarda Çıkarma İşlemi

Çıkarma işlemi, matematiksel olarak bir sayıdan diğer sayıyı çıkarmak işlemini ifade eder. Tam sayılarda çıkarma işlemi yaparken, işlemi yapacağımız iki sayıyı yan yana yazıp, alt alta denk getiririz. Daha sonra, birinci sayının üstünden, ikinci sayının altındaki rakama doğru çizgi çizilir ve bu rakam çıkarılarak işleme devam edilir. Eğer çıkarılan sayı, çıkartılan sayıdan büyükse, bir üst basamaktan 1 çıkartılır ve işlem devam eder.

Örnek 1:

12 – 5 işleminin sonucu nasıldır? İlk önce sayıları yan yana yazalım: 12 – 5 Sonra alt alta denk getirelim ve çıkarma işlemine başlayalım: 12 – 5 ___ 7 Sonuç olarak 12 – 5 işleminin sonucu 7’dir.

Örnek 2:

34 – 19 işleminin sonucu nasıldır? İlk önce sayıları yan yana yazalım: 34 – 19 Sonra alt alta denk getirelim ve çıkarma işlemine başlayalım: 34 – 19 ___ 15 Sonuç olarak 34 – 19 işleminin sonucu 15’tir.

Sonuç

Bu yazıda, tam sayılarda çıkarma işlemi örnekleri ve çözümlerine değindik. Çıkarma işlemi, matematik öğreniminin temelini oluşturan işlemlerden biridir. Öğrendiğimiz bu yöntemi günlük hayatta da kullanarak matematiksel hesaplamalar yapabiliriz.