Tazminat Davası Nedir Nasıl Açılır Dilekçe Örneği
Tazminat Davası Nedir Nasıl Açılır Dilekçe Örneği

Birçok insan maalesef hayatında iftiraya uğramaktadır. İftira, bir kişinin başka bir kişiye yalan yanlış bilgilerle zarar vermesi anlamına gelmektedir. Bu zararın maddi boyutu olduğu gibi manevi boyutu da olabilmektedir. Eğer bir kişi size iftira attıysa ve bu iftiranın manevi boyutu sizi etkilediyse, iftira manevi tazminat davası açabilirsiniz.

Iftira Manevi Tazminat Davası Nedir?

Iftira manevi tazminat davası, bir kişinin size yalan yanlış bilgi vererek size zarar vermesi sonucu açılan bir dava türüdür. Bu davada amaç, iftira sonucu oluşan manevi zararın tazmin edilmesidir. Bu zararın boyutu kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle kişinin itibarı, onuru ve saygınlığına zarar verildiği için manevi zarar oluşmaktadır.

Iftira Manevi Tazminat Davası Dilekçe Örneği

Eğer size iftira atıldıysa ve manevi zararınızın tazmin edilmesini istiyorsanız, bir avukatla görüşerek iftira manevi tazminat davası açabilirsiniz. Bu davada dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. İşte size bir iftira manevi tazminat davası dilekçe örneği:

Örnek Dilekçe:

Sayın Mahkeme Başkanlığına,

Bir süredir, [İFTİRACIN İSMİ] tarafından iftiraya uğramaktayım. [İFTİRACIN İSMİ], benim hakkımda yalan yanlış bilgilerle insanların önünde konuşarak beni kötülemekte ve itibarımı zedelemektedir. Bu nedenle, iftira sonucu oluşan manevi zararın tazmin edilmesi için iftira manevi tazminat davası açmak istiyorum.

Şahsım hakkında atılan iftiraların gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Bu iftiralar, sadece şahsımın itibarını zedelemek için atılmıştır. Bu nedenle, iftira sonucu oluşan manevi zararın tazmin edilmesi gerekmektedir.

İftira sonucu oluşan manevi zararın tazmin edilmesi için, [İFTİRACIN İSMİ] tarafından söylenen yalan yanlış bilgilerin doğru olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, [İFTİRACIN İSMİ] hakkında tazminat davası açıyorum.

Saygılarımla,

[ADINIZ SOYADINIZ]

Iftira Manevi Tazminat Davası Örnekleri

Iftira manevi tazminat davası, birçok kişi tarafından açılabilmektedir. İşte size, iftira manevi tazminat davası örnekleri:

Örnek 1:

[İFTİRACIN İSMİ], benim hakkımda yalan yanlış bilgilerle insanların önünde konuştu. Bu iftiralar sonucunda, iş yerimdeki arkadaşlarımın benim hakkımda fikirleri değişti ve benim işimde zorluklar yaşamaya başladım. Bu nedenle, [İFTİRACIN İSMİ] hakkında tazminat davası açıyorum.

Örnek 2:

[İFTİRACIN İSMİ], benim hakkımda yalan yanlış bilgilerle insanların önünde konuştu. Bu iftiralar sonucunda, ailemle aram bozuldu ve arkadaşlarımın benim hakkımda fikirleri değişti. Benim bu iftiralar yüzünden manevi olarak çok zarar gördüğümü düşünüyorum. Bu nedenle, [İFTİRACIN İSMİ] hakkında tazminat davası açıyorum.